Letné turnusy

Dobr_001Pýtate sa sám seba, či budem vedieť murovať, kosiť, rúbať drevo, variť atď? Toho sa netreba báť, nikto predsa z neba nespadol, že vie všetko. S chuťou sa všetko dá naučiť veľmi ľahko.

Boh má prácu pre každého človeka. (Ernest Hemingway)

Každý, kto tam príde po prvý krát, nevie, čo od toho očakávať. Ale to je predsa normálne. My starí kláštorníci (3x a viac rokov), čo toto miesto navštevujeme, vieme, že to nie je len o práci (i keď tá je hlavnou náplňou), ale o energii, čo tam človek načerpá. Je to taký malý raj už na Zemi. Veľa krát príde partia náhodných turistov, že chcú prenocovať a ostanú aj niekoľko dní. Práve tam človek spozná dobrých priateľov, kopec srandy a nazbiera veľa pozitívnej energie.

O akú prácu ide?

Dobr_002Na začiatku leta, v prvom turnuse, pracujeme na čistení kláštora – to je: práca s krovinorezom, následné sušenie sena, resp. nosenie sena pre zver na postavené senníky, oprava oddychového dreveného nábytku v areáli kláštora, príprava dreva do piecky na celú sezónu, či k ohňu na nočný táborák, klčovanie náletov, odstraňovanie buriny z múrov, zbieranie byliniek, kopanie novej jamy na latrínu (voláme ju Mordor), natieranie šindlí, práca v kuchyni, nosenie vody z nášho prameňa sv.Bruna, sprevádzanie turistov atď.

Ďalšie turnusy sa venujú už aj konzervovaniu múrov, špachtľovanie a výplň muriva (v zmysle výsledkov archeovýskumu, metodiky ICOMOS 2014 a nariadení KPÚ Košice). Práce je teda na celé leto. Treba dokázať, že z nadšenia, odhodlania a dobrovoľníckej práce mladých ľudí sa dá účinne zachrániť vzácna kultúrna pamiatka. Nemôžme Kláštorisko kompletne zrekonštruovať, ale konzervovaním a priebežnou digitalizáciou depozitárov vieme zachovať jeho najvýpovednejšiu hodnotu v dnešnom stave a technických možnostiach. Ďalším záujemcom, ďalšim generáciám. Má to dva dôvody: jednak obmedzené finančné možnosti bez podpory štátu, ale hlavne snahu zachovať súčasný, ruinálny vzhľad a atmosféru zrúcanín kláštora.

Koľko sa denne pracuje?

Dobr_003Vstáva sa medzi 7:00-7:30, ľudia v kuchyni aj skôr, podľa počtu ľudí na prípravu raňajok. O 8:00 sa zadelí robota, robí sa do obeda (medzi tým je desiata), na obed sa ide, keď sa obed dovarí (cca 13:00). Potom je poobedná siesta a ešte kto má chuť, robotu ďalej potiahne (cca do 16:00). Po práci sa dá absolvovať túra (kto chce absolvovať dlhšiu túru, dá sa samozrejme uvoľniť na celý deň), ísť si zahrať futbal/volejbal, schladiť sa do Hornádu, alebo ísť si posedieť na pivo, či kofolu do reštaurácie nad lúkou (999 krokov), príp. v Hrabušiciach-Podlesku (45 min.). Každý podľa seba. O zábavu je vždy postarané. Po večeri sa väčšinou sedí pri ohni s gitarou, alebo v pivničke, debatuje sa, až kým nás únava nedostane.

Jednou z najväčších a najčistejších radostí je oddych po práci. (Immanuel Kant)

Čo si treba so sebou zobrať?

Najdôležitejšia je chuť do roboty, dobrá nálada a určite spacák. Ubytovanie a strava je pre dobrovoľníkov zadarmo. Netreba podceňovať turistickú a pracovnú obuv, silné horské slnko, faunu národného parku = hmyz a plazy, osobné zdravotnícke potreby.
Elektrika 220/380V, 4G sieť, na pitie pramenitá voda (vodu zachytávame), hygiena spravidla v rieke/vodopáde ( na obnove rybníka pracujeme), vlak cca 90 min. (stanica Letanovce), bus 60 min. (zastávka Hrabušice,,rázc.Betlanovce). Free parking Letanovský Mlyn, po dohode s prevádzkármi zariadení Hrabušice-Podlesok.

Termíny turnusov

 • 1. turnus: 6.7. – 12.7.
 • 2. turnus: 13.7. – 19.7.
 • 3. turnus: 20.7. – 26.7.
 • 4. turnus: 27.7. – 2.8.
 • 5. tunrus: 3.8. – 9.8.
 • 6. turnus: 10.8. – 16.8.
 • 7. turnus: 17.8. – 23.8.
 • 8. turnus: 24.8. – 30.8.
 • prajú nám aj predĺžené víkendy.
  Slovensko: 1.5., 8.5., 5,7., 29.8., 1.9., 15.9.
  Česko:  1.5., 8.5., 5.-6.7., 28.9.
 • v posledných rokoch revitalizujeme areál už počas mája, pokojne nás kontaktujte a žiadajte o informácie.

Nie je nutné prísť vždy iba na celý týždeň, stačí prísť aj na pár dní, každá pomoc je vítaná. Ak máte záujem, najlepšie bude ak sa s nami spojíte cez e-mail ( ozklastorisko @ gmail . com ), prípadne využite náš kontaktný formulár (ale radšej ten mail :) ), alebo sa prihláste správou na Facebooku. Ak ste toto splnili, vybavíme na Váš príchod kuchyňu aj pracovisko, už stačí len prísť. Tešíme sa na Vás!