Letné turnusy

Dobr_001Pýtate sa sám seba, či budem vedieť murovať, kosiť, rúbať drevo, variť atď? Toho sa netreba báť, nikto predsa z neba nespadol, že vie všetko. Toto všetko sa dá naučiť veľmi ľahko.

Boh má prácu pre každého človeka. (Ernest Hemingway)

Každý, kto tam príde po prvý krát, nevie, čo od toho očakávať. Ale to je predsa normálne. My starí kláštorníci (3x a viac rokov), čo toto miesto navštevujeme, vieme, že to nie je len o práci i keď ta je tam hlavná, ale o tu energiu čo tam človek načerpá. Je to taký malý raj už na Zemi. Veľa krát príde partia náhodných turistov, že chcú prenocovať a ostanú aj niekoľko dní. Práve tam človek spozná dobrých priateľov, kopec srandy a nazbiera veľa pozitívnej energie.

O akú prácu ide?

Dobr_002Na začiatku leta prvý turnus robí na čistení kláštora, to je: práca s krovinorezom, následné sušenie sena, spaľovanie sena resp. nosenie sena pre zver na postavené senníky, oprava dreveného plotu pred areálom kláštora, príprava dreva do piecky na celú sezónu, či k ohňu na nočný táborák, trhanie bodliakov, vytrhávanie buriny z múrov, zbieranie byliniek, kopanie novej jamy na latrínu (my ju voláme Mordor), natieranie šindlí, práca v kuchyni, nosenie vody z nášho prameňa sv.Bruna, sprevádzanie turistov atď.

Ďalšie turnusy sa venujú už aj ku konzervovaniu múrov, špachtľovanie a výplň muriva. Práce je tam na celé leto. Treba dokázať, že z nadšenia, odhodlania a dobrovoľníckej práce mladých ľudí sa dá účinne zachrániť vzácna kultúrna pamiatka. Nechceme Kláštorisko kompletne zrekonštruovať, ale konzervovaním ju zachovať v dnešnom stave ďalším generáciám, čo má dva dôvody: jednak obmedzené finančné možnosti bez podpory štátu, ale hlavne snaha zachovať súčasný ruinálny vzhľad a atmosféru zrúcanín kláštora.

Koľko sa denne pracuje?

Dobr_003Vstáva sa medzi 7:00-7:30, ľudia v kuchyni aj skôr, podľa počtu ľudí na prípravu raňajok. O 8:00 sa zatriedí robota, robí sa do obeda (medzi tým je desiata), na obed sa ide, keď sa dovarí obed (cca 13:00). Potom je poobedná siesta a ešte kto má chuť, tak sa ďalej potiahne robota (cca do 16:00). Po nej sa dá absolvovať túra (kto chce absolvovať dlhšiu túru, dá sa samozrejme uvoľniť na celý deň), ísť si zahrať futbal, schladiť sa do Hornádu, alebo ísť si posedieť na pivo, či kofolu do reštaurácie nad lúkou, alebo na Podlesok. Každý podľa seba. O zábavu je vždy postarané. Po večeri sa väčšinou sedí pri ohni s gitarou, alebo v pivničke a debatuje sa, až kým nás únava nedostane.

Jednou z najväčších a najčistejších radostí je oddych po práci. (Immanuel Kant)

Čo si treba so sebou zobrať?

Najdôležitejšia je chuť do roboty, dobrá nálada a určite spacák. Ubytovanie a strava je pre dobrovoľníkov zadarmo.

Termíny turnusov

  • 1. turnus: 6.7. – 12.7.2015
  • 2. turnus: 13.7. – 19.7.2015
  • 3. turnus: 20.7. – 26.7.2015
  • 4. turnus: 27.7. – 2.8.2015
  • 5. tunrus: 3.8. – 9.8.2015
  • 6. turnus: 10.8. – 16.8.2015
  • 7. turnus: 17.8. – 23.8.2015
  • 8. turnus: 24.8. – 30.8.2015

Nie je nutné prísť vždy iba na celý týždeň, stačí prísť aj na pár dní, každá pomoc je vítaná. Ak máte záujem, tak najlepšie bude ak sa s nami spojíte cez kontaktný formulár, alebo sa prihlásite na vami vybranom termíne na Facebooku. Ak ste toto splnili, tak už stačí len prísť. Tešíme sa na vás!